1 nov. 2026
cota standard TVA21 %ANAF · Legea 141/2025termen e-Factura5 zile lucr.ANAF · OUG 89/2025plafon microîntreprindere100.000 €Cod fiscal, art. 47salariul minim brut4.325 leiMin. Munciicota standard TVA21 %ANAF · Legea 141/2025termen e-Factura5 zile lucr.ANAF · OUG 89/2025plafon microîntreprindere100.000 €Cod fiscal, art. 47salariul minim brut4.325 leiMin. Muncii
contabilitate.orgde la Svennis
Calculatorul de zile lucrătoare

Zile lucrătoare 2026

Anul 2026 are 250 de zile lucrătoare și 2000 de ore de lucru la norma de 8 ore pe zi. 11 din cele 17 sărbători legale cad în timpul săptămânii.

Zile și ore lucrătoare pe luni, 2026

LunaZile lucrătoareOreSărbători în săptămână
Ianuarie 2026181444
Februarie 2026201600
Martie 2026221760
Aprilie 2026201602
Mai 2026201601
Iunie 2026211681
Iulie 2026231840
August 2026211680
Septembrie 2026221760
Octombrie 2026221760
Noiembrie 2026201601
Decembrie 2026211682
Total 2026250200011

Sărbători legale 2026

Zile libere 2026: minivacanțele și punțile calculate

  • 1 ianuarie, joi: Anul Nou
  • 2 ianuarie, vineri: Anul Nou (a doua zi)
  • 6 ianuarie, marți: Botezul Domnului (Boboteaza)
  • 7 ianuarie, miercuri: Soborul Sf. Ioan Botezătorul
  • 24 ianuarie, sâmbătă: Ziua Unirii Principatelor Române (în weekend)
  • 10 aprilie, vineri: Vinerea Mare
  • 12 aprilie, duminică: Paștele (prima zi) (în weekend)
  • 13 aprilie, luni: Paștele (a doua zi)
  • 1 mai, vineri: Ziua Muncii
  • 31 mai, duminică: Rusaliile (prima zi) (în weekend)
  • 1 iunie, luni: Ziua Copilului
  • 1 iunie, luni: Rusaliile (a doua zi)
  • 15 august, sâmbătă: Adormirea Maicii Domnului (în weekend)
  • 30 noiembrie, luni: Sfântul Apostol Andrei
  • 1 decembrie, marți: Ziua Națională a României
  • 25 decembrie, vineri: Crăciunul
  • 26 decembrie, sâmbătă: Crăciunul (a doua zi) (în weekend)

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are anul 2026?
250 de zile lucrătoare și 2000 de ore de lucru la norma de 8 ore pe zi; 11 sărbători legale cad în timpul săptămânii.
Care sunt sărbătorile legale din 2026?
Anul Nou (1 ianuarie); Anul Nou (a doua zi) (2 ianuarie); Botezul Domnului (Boboteaza) (6 ianuarie); Soborul Sf. Ioan Botezătorul (7 ianuarie); Ziua Unirii Principatelor Române (24 ianuarie); Vinerea Mare (10 aprilie); Paștele (prima zi) (12 aprilie); Paștele (a doua zi) (13 aprilie); Ziua Muncii (1 mai); Rusaliile (prima zi) (31 mai); Ziua Copilului (1 iunie); Rusaliile (a doua zi) (1 iunie); Adormirea Maicii Domnului (15 august); Sfântul Apostol Andrei (30 noiembrie); Ziua Națională a României (1 decembrie); Crăciunul (25 decembrie); Crăciunul (a doua zi) (26 decembrie).

Zilele lucrătoare sunt zilele de luni-vineri, mai puțin sărbătorile legale. Orele sunt calculate la norma întreagă de 8 ore/zi (40 ore/săptămână), potrivit Codului Muncii. O sărbătoare legală care cade în weekend nu se mută și nu se recuperează: art. 139 nu prevede acest lucru.

Sursă: Codul Muncii (Legea nr. 53/2003), art. 139norma de 8h/zi: Codul Muncii art. 112verificat 1 noiembrie 2026

Informativ, nu consultanță fiscală. Verificați întotdeauna sursele oficiale citate și, pentru decizii, consultați un specialist.